Exemplu de text de știri de fotbal în indoneziană

click fraud protection

Conform paginii kbbi.kemendikbud.go.id, știrile sunt definite ca o piesă de scriere sau informații poveste despre un eveniment care este în prezent sau a avut loc. Știrile sunt publicate de obicei în diferite tipuri de mass-media, indiferent dacă este vorba de mass-media scrisă, cum ar fi ziar, sau mass-media online, cum ar fi site-urile de știri online. informație Informațiile transmise pot fi despre orice, inclusiv informații despre fotbal sau fotbal. Fotbalul sau știrile despre fotbal în sine includ orice, de la meciuri de fotbal, profiluri oameni din lumea fotbalului, spre cealaltă parte a vieții personajelor din fotbal din lume și naţional

În acest articol, vom afla cum arată un exemplu de text de știri care predică despre fotbal sau fotbal. Exemplul de mai jos este un extras din fotbal sau știri despre fotbal provenite din mass-media online sau pe net. Exemplele pot fi văzute după cum urmează!

Hazard îl determină pe Chelsea să îl învingă pe Man United și să câștige FA Cup *

Chelsea a câștigat Cupa FA după ce a învins Manchester United cu 1-0 în finala care a avut loc pe stadionul Wembley, sâmbătă (19/05/2018) seara. Singurul gol al acestui meci a venit în minutul 22 prin lovitura de pedeapsă a lui Eden Hazard. Acesta este cel de-al optulea titlu al Chelsea Cup din istoria clubului.

instagram viewer

Ultima dată Blues (porecla Chelsea. pen) a câștigat acest titlu este sezonul 2011-2012. În timp ce pentru Om. United, în acest sezon trebuie să fie dispuși să se încheie fără titlu, deoarece au eșuat în alte trei competiții.

Acest meci a fost deschis la un tempo moderat de la primul fluier (începe) a sunat. În minutul 21, Chelsea a primit un penalty după ce Eden Hazard a fost doborât de Phil Jones în careul 16. Hazard, care a luat singur această lovitură, a reușit să-l învingă pe portarul De Gea și să schimbe scorul la 1-0.

Manchester, care a rămas în urmă, a fost amenințat prin atacurile lui Paul Pogba și Alexis Sanchez. Cu toate acestea, atacurile acestor doi jucători erau încă la distanță de poarta lui Thibaut Courtois (portar Chelsea, stilou). Scorul 1-0 pentru avantajul Chelsea a durat până la pauză.

În a doua repriză, Manchester United a părut să domine jocul prin limitarea apărării Chelsea din primele minute ale reprizei a doua. În minutul 63, Alexis Sanchez a marcat un gol, dar a fost anulat de hemoroidul Michael Oliver pentru că era considerat a fi într-o poziție off side.

Părea dificil să înscrie o replică, antrenorul Jose Mourinho a făcut o reîmprospătare înlocuind doi dintre atacatorii săi în minutul 73. Romelu Lukaku și Anthony Martial au intrat în locul Jesse Lingard și Marcus Rashford.

În ultimele zece minute de joc, Chelsea a jucat defensiv și i-a lăsat pe Olivier Giroud și Eden Hazard doar în față. Manchester United nu a reușit să înscrie un gol în timpul rămas de joc, astfel încât scorul cu 1-0 pentru Chelsea a devenit rezultatul final al meciului.

* * *

Acesta este un exemplu de text de știri despre fotbal în indoneziană. Sperăm că este util și capabil să adauge informații tuturor cititorilor, fie că este vorba în special despre textele de știri sau limbaIndonezia în general. Vă rugăm să iertați dacă există erori în acest articol.

Dacă cititorul vrea să adauge referinţă despre textele de știri și anunțuri, cititorii pot deschide următoarele articole și anume: exemplu de scurt text de știri; Exemplu de paragraf pentru expunerea de știri; diverse tipuri de propoziții de știri directe;exemplu de anunț oficial; exemplu de anunț informal; anunț de eșantion de admitere a unui nou student; precum și articole Exemplu de anunț câștigător.

Vă mulțumesc foarte mult și vă mulțumesc.

* Exemplu de articol adaptat din https://bola.kompas.com/read/2018/05/20/01251018/hazard-bawa-chelsea-kalahkan-man-united-dan-juarai-piala-fa (cu unele modificări adaptate nevoilor acestui articol)